Популярне

Останні публікації

Вхід на сайт

Логин
Пароль
 
Реєстрація на сайті!
Забули пароль?

Фінансування організацій

Дешеві велосипеди, діти-яйця, пів-кавуна, активне громадянство, свято для ромських діток та порвані капціimg-0253.jpgНе назва, а набір словосполучень. Хоча це доволі логічно. Бо будь-який молодіжний обмін нагадує мені різнокольорову картату ковдру: люди з різних країн, емоції, досвід, комунікація (вербальна і невербальна), міста, транспортні пригоди і непорозуміння, нові відмітки в закордонному паспорті й мільйони нових ідей та задумів. А молодіжний міжнародний обмін «Know your rights: Speak Up!» був саме такою картатою теплою ковдрою в спекотному Вроцлаві.
Привітне польське місто гостинно приймало молодь з Вірменії, Грузії, Італії, Іспанії, Польщі та України протягом цілого тижня з 1го по 8ме серпня. Правда катовіцький аеропорт зустрічав нас не дуже гостинно, польські прикордонники, як завжди на стражі, сумлінно перевірили всіх потенційних нелегальних українських мігрантів. Але це все дрібниці. Всього півгодини з підприємливим дядьком до залізничного вокзалу в Катовіце, 10 хвилин нервового бігання вокзалом із намаганнями купити квитки на потяг до Вроцлава, купівля квитків вже у потязі, 3 години розмов про Польщу, Україну, світ й тадам! – ми на місці – в хостелі Будинку зустрічей ім. Ангеліуса Сілезіуса.
img-0031.jpgСаме тут 30 молодих людей день за днем говорили різними мовами, знайомилися, намагалися стати однією командою, «літали» на чарівному килимі, будували безпечні літальні апарати для яєць, танцювали макарену, вивчали італійські жести, розмірковували про людські потреби та інституції, необхідні для задоволення цих потреб, Загальну декларацію прав людини та її використання в 6 країнах, говорили й показували активне громадянство та його прояви, планували акції до найменших дрібниць, симулювали суспільні механізми розподілення грошових потоків, ринок праці, корупцію, а разом з тим – намагалися придумати методи активації своїх співвітчизників. Щоб зустріч «розумних і красівих» не закінчилася просто балачками демократично вирішили зробити маленьке свято для ромських діток. Планували захід довго і з великою купою забавок. Реальність виявилася не зовсім підкованою до запланованого до дрібниць плану.
Ромський табір став напевно однією з най вражаючих подій для всіх учасників: халупки, що здається розваляться від вітру, килими на землі, дорогі авто та телефони, купа собак та діточок. Незважаючи на певний хаос, захід вдався! Танці, футбол, боді-арт, малювання з малими непосидами – 2 години промайнули майже непомітно. Як і весь тиждень. Незабутній досвід, цікаві ідеї, краківські цукерки, незвичайні листівки, нові друзі та порвані капці – приблизно так виглядає валіза «Know your rights: Speak Up!» після тижня виживання у вроцлавській спеці.
Доповнять картинку цієї події враження учасників:
Микола: «Це був мій перший візит до Польщі. Зізнаюсь, я мав багато упереджень стосовно поляків й деякі з них справдились... Але в цілому я переконався, що Польща є привітним місцем й таки поступово позбувається пострадянських звичаїв, на відміну від України.
В хостелі було все круто, нас чарівно годували й завжди допомагали, а органна музика за вікном надихала на хороший настрій та хід думок. Вроцлав запам’ятався переповненим велосипедистами і трамваями, костьолами та шопінг молами, скульптурами та пабами. Краків залишився незвіданою землею ;)
Щодо організаторів, то маю відзначити тактовність в поєднанні з невичерпним ентузіазмом Анни та Луїзи - дівчата молодцем виконали свою частину роботи, за що їм благодарка ;)
Стосовно учасників, то я радий що вдалося познайомитися з чудовими людьми з Вірменії, Грузії, Італії, Іспанії, Польщі й звісно ж України. Так, ми познайомилися толком лише під час обміну! Особиста симпатія у мене до іспанського тріо й звісно до грузинської команди - якраз зараз пакую валізи в Грузію до нових друзів.»
Аліна: «Для мене це був незабутній тиждень, сповнений новими відкриттями та враженнями, адже кожного дня відбувались цікаві події з купою веселощів. Так як подібний досвід був уперше в моєму житті, від початку було якесь хвилювання, але завдяки добрим людям і позитивній атмосфері, яка панувала в нашому оточенні, все минулось дуже швидко.
На протязі цього часу ми мали змогу дізнатися більше про інші країни, не просто з інтернету, а від людей, які там проживають - це дуже круто! бо живе спілкування найкраще. Також засвоїли нові знання та отримали досвід спільної праці у великій команді. Чудовою була наша поїздка у гори та прогулянки по місту.
Тож, дякую усім! Дуже шкода, що тиждень так швидко минув...»
Юра: «Намагаючись зібрати докупи всі свої враження від участі в обміні, я поставив перед собою одне питання: чим ця подорож відрізнялась від усіх інших програм, тренінгів і так далі? В мене в голові промайнула купа думок і спогадів: біг до потягу, апарати для безпечного спуску яєць, загальна декларація прав людини, національний вечір, ромські діти, тощо, але відповісти як так і не зміг, адже найкраща відповідь, яка спала мені на думку звучить приблизно так: «Всім та нічим». Не знаю, чи то через свою схильність все абсолютизувати, чи то через надлишок емоцій, але відповісти на це питання для мене дуже важко. Адже сама ідея подібних подорожей здатна досить чітко описати кожну з них: нові знання у професійній та культурній сферах, нові знайомства, нові відчуття, власний розвиток та особистий вклад в програму. Але всі ці пункти кожного разу унікальні та неповторні, а цей обмін не виключенням. Що є більш важливим для активіста ніж розуміння основ громадянського суспільства? І разом з іншими я дійсно краще зрозумів це не тільки завдяки постійним обговоренням, але і чисельним веселим заходам, вечіркам, тощо. Я розумію як це звучить для людини, яка ніколи не брала участі в подібних програмах. Нібито як вечірка може щось пояснити про права людини, наприклад. Але це дійсно так, і справа тут саме атмосфері програм. Саме за атмосферу я і люблю подібні подорожі, тому що вона надихає тебе, мотивує. Тільки собі 30 молодих хлопців та дівчат із 6 країн, кожен з яких є дуже цікавою особистістю спільно роблять одну справу. Як це може не надихнути тебе на щось більше?»
Світлана: «Друге дихання»
«Кросівки на місці, косметичку поклала… Документи також не забула!» – такими були мої думки, коли 2 тижні тому я залишала свою домівку. А в результаті, з Польщі зі мною приїхали не лише звичайні речі, а й ціла валіза нових знань, важливих відкриттів та креативних ідей!
Чесно кажучи, у витоках моєї подорожі не було бажання змінити світ, або ж вигадати велосипед, адже усе суттєве має починатися з самого діяча. Я хотіла вибратися із шкаралупи, якою став для мене Кременчук, відкрити душу назустріч усьому новому: людям, їх мовам і традиціям, природі й архітектурі, буденним перемогам і проблемам у іншому куточку Землі! І все задумане здійснилось: молодіжний обмін у Польщі став для мене сходинкою у саморозвитку, вікном до нових можливостей і трампліном для їх реалізації!
Назавжди запам’ятаю свій перший досвід мандрівки літаком (як виявилось, метелики у животі бувають не лише від закоханості!), радість від практичного застосування англійської мови (причому далеко не стандартних виразів, потрібних у звичайній відпустці), подив від суцільного стріт-арту у Вроцлаві та ідеї обміну книжками у парках міста (гарно, цікаво і корисно!), задоволення від участі у різноманітних квестах і перформансах (це була чудова нагода опинитися у найщасливіших часах свого життя – дитинстві!), шок від побаченого у ромській громаді (дорогі авто й телефони старшого покоління на фоні саморобних халуп, в яких живуть їх діти, яким бракує не тільки іграшок, але й звичайної води, щоб вмитися!), захват від краси й гостинності Вроцлава, сум від розтавання з новими друзями й почуття піднесеності, віри у власні сили при поверненні в Україну!
Скажу зі стовідсотковою упевненістю, що подібні заходи у рамках європейської програми «Молодь в дії», або ж інші проекти показують нам, молодому поколінню, що усе можливо! А головне – вони дарують нам впевненість у тому, що довкола багато наших прибічників, і на душі від цього стає легше, почуваєшся впевненішим!
Задовго до подорожі у мене з’явилась мрія – створити у рідному місті великий освітньо-культурний центр для дітей для молоді. Тепер у мене є ціль – здійснити задумане! На щастя, я маю в своєму оточенні багато людей, які так само прагнуть кращого, можуть допомогти і порадою, і ділом, і коли не стане сил – надихнути на новий крок! Я розумію, що попереду багато важкої роботи: отримання необхідних знань, пошук та аналіз діяльності аналогічних закладів за кордоном, написання бізнес-плану, боротьба з труднощами, які обов’язково виникнуть на моєму шляху… Але кінцевий результат вартий цих старань!
Я сподіваюся, що цей молодіжний обмін був лише початком! І попереду мене чекають нові проекти, на основі яких я будуватиму себе як дієву і корисну особистість!»

Автор:
Альона Глазкова


***
Молодіжний обмін "Know your rights: Speak up!", ініційований польською організацією Dom Spotkan im. Angelusa Silesiusa в партнерстві з Кременчуцьким інформаційно-просвітницьким центром «Європейський клуб», Vicolocorto (Італія), ОМІХ (Іспанія), Stepanavan Youth Center (Вірменія), Association ATINATI (Грузія), відбувся за підтримки Європейської комісії в рамках програми ЄС «Молодь в дії».

19 2013 | Автор: oksana | Переглядів: 2416 | Коментарів (0)
Оновлено:19.08.2013 - 13:29